Oliwa z oliwek

Oliwa z oliwek stosowana jest w kuchni włoskiej każdego dnia. Powszechnie wiadomo, że stosowanie oliwy z oliwek ma zbawienny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Stosowanie oliwy z oliwek wspomaga walkę ze szkodliwym cholesterolem oraz zmniejsza ryzyko zachorowań na choroby miażdżycowe oraz nowotworowe. Ponadto oliwa z oliwek bardzo dobrze wpływa na pracę serca oraz chroni przed zachorowaniem na cukrzycę. Na co dzień oliwa z oliwek stosowana jest również w kosmetyce, na przykład w kremach ochronnych lub odżywkach do włosów.

Kupując oliwę z oliwek należy zwrócić szczególną uwagę na jej rodzaj. Najbardziej pożądaną jest oliwa z pierwszego tłoczenia, którą można rozpoznać po widniejącym na etykiecie napisie „extra virgin”.

Kolejnym rodzajem oliwy jest oliwa rafinowana, która przeznaczona powinna być głównie do smażenia. Jest to oliwa znacznie słabszej jakości niż oliwa extra virgin.

Najgorszym jakościowo rodzajem oliwy jest sansa di oliva, Powstała z wytłoczyn pestek i resztek oliwek może być stosowana jedynie do smażenia, chociaż w miarę możliwości należy całkowicie unikać tego rodzaju oliwy.

Na co zwracać uwagę?

Przede wszystkim na cenę. Tu sprawdza się opinia, że im droższe, tym lepsze. Cena litra oliwy z pierwszego tłoczenia powinna zaczynać się od 30 złotych. Ważne jest również miejsce, w którym oliwa trafiła do butelki. Należy wybrać tą, która pakowana została przez producenta a nie w rozlewni.

Umownie przyjęło się, że po otwarciu oliwa jest zdatna do spożycia przez okres około ośmiu miesięcy, jednakże w praktyce nie przekłada się to w żaden sposób na właściwości odżywcze ani sensoryczne oliwy, dlatego też po otwarciu butelki oliwa może leżakować w ciemnym, chłodnym pomieszczeniu przez znacznie dłuższy okres czasu, chociaż oczywiście najlepiej dla organizmu, aby zniknęła w jak najkrótszym czasie.

Włosi już od wielu pokoleń doceniają właściwości oleju oliwkowego, warto wziąć z nich przykład i zainwestować pieniądze w wysokiej jakości oliwę z oliwek, a co a tym idzie we własne zdrowie.

404