Pizza-poezja smaku czy placek dla ubogich?

Na pytanie skąd się wzięła pizza, czy też kto wymyślił tę genialną potrawę, większość odpowie, że kolebką jej są Włochy i pewnie wymyślił ja jakiś włoski kucharz pasjonat. Otoż nie, początki tego dania wywodzą się ze starożytnej Grecji a jej przodkami były niewielkie placki, pieczone bezpośrednio na rozżarzonych kamieniach.

Wykonane one były początkowo z ciasta makaronowego a później drożdżowego, polewane oliwą z oliwek, przyprawione ziołami lub serem. Ich wygląd i smak zależał głównie od tego jakie produkty były akurat pod ręką. Placki były bardzo popularne wśród ubogiej ludności dlatego też zwane były potrawą dla ubogich. Z Grecji pomysł zawitał do Rzymu i również tamtejszej ludności bardzo przypadł do gustu. Prawdziwy rozkwit, wręcz „boom” przeżyła pizza faktycznie w Włoszech, tam również nabrała formy jaką znamy do dzisiaj, powstało mnóstwo jej odmian i kombinacji. Najbardziej znaną na świecie, uznaną za jedną z podstawowych potraw kuchni włoskiej, jest pizza margherita.

To dzięki niej włoska pizza podbiła świat i znana jest dosłownie w każdym zakątku naszego globu, jest jedną z najczęściej spożywanych potraw na świecie. Można ją zamówić w wykwintnej restauracji, w barze, firmowej pizzeri, a nawet z dostawą do domu. Jej popularność pobiła wszelkie rekordy. I nic dziwnego! Pieczony w piecu drożdżowy placek, miekki w środku, lekko chrupiący na zewnątrz, niesamowicie pachnący sos, ulubione dodatki, a przede wszstkim rozpływający się w ustach ser! Poezja smaku!

Sam jej widok (cudowne kolory), zapach sprawiają, że nie sposób się jej oprzeć. Po całym naszym kraju rozsianych jest mnóstwo lokali, ktorych nazwa pochodzi od tej cudownej potrawy. Pizzeria, kto tam jeszcze nie był? Wątpię czy znajdzie się taka osoba. To wspaniałe miejsce o swoistym klimacie, każdy wie po co tu przyszedł, tutaj jesteśmy u siebie a jedyna troska w tym miejscu to wybór smaku głównego dania, ewentualnie wielkości pizzy. A te bywają przeróżne począwszy od dwudziestu centymetrów do nawet jednego metra średnicy! Wyobraź sobie przed sobą metrowej wielkości placek, przyozdobiony różnokolorowymi dodatkami, pokryty ciągnącym się, parującym jeszcze serem, obok stoi duża szklanka zimnego napoju. Czyż może być coś bardziej zachęcającego w momencie gdy czas coś zjeść?

404