Rzym – miasto magiczne

Mówi się, że wszystkie drogi prowadzą do Rzymu. Coś chyba jest jednak w tym powiedzeniu. Niekoniecznie chodzi tu o dosłowne przemieszczanie się po drogach, ale o to, że każdy, kto choć raz w Rzymie był, marzy by tu wrócić. Wiele jest bowiem prawdy w określeniu Rzymu mianem miasta magicznego. Niezliczona ilość zabytków, miejsca związane z legendami, opowieściami, przesądami, urokliwe ulice, piękne włoskie kobiety, wspaniała kuchnia, pełne specyficznego klimatu rzymskie kawiarniane ogródki – wszystko to sprawia, że wyjeżdżając z tego wiecznego miasta odczuwamy tęsknotę. Pamiętajmy jednak, że Rzym uważany jest także za najdroższe miasto świata. Miasto ma wysokie ceny, ale i tak turyści tu przyjeżdżają i wydają ogromne kwoty. Na co zwrócić uwagę będąc w Rzymie po raz pierwszy?

Dokąd się wybrać? Nie możemy ominąć rzymskiego Koloseum, które jest przecież jednym z Siedmiu Cudów Świata. Zbudowano je w I wieku n. e. i służyło jako miejsce rozrywki – tu oglądano walki gladiatorów, dzikich zwierząt, krwawe igrzyska i spektakle. Kolejny punkt wycieczki to Forum Romanum – najstarszy plac w Rzymie, serce polityki, religii i spotkań towarzyskich w starożytnych czasach, otoczone sześcioma wzgórzami. Znamy z lekcji historii wilczycę, która wykarmiła bliźnięta – założycieli Rzymu.

To nieoficjalny symbol miasta, jej pomników jest niemało. Rzym to także miasto fontann. Jest ich tu ponad 2500! Dużych i małych, płynie z nich bardzo smaczna i czysta krystalicznie woda. Niektóre z nich to prawdziwe dzieła sztuki, a najsłynniejsza rzymska fontanna to niewątpliwie di Trevi. Usta Prawdy – oto starożytny wykrywacz kłamstw. Jest to okrągły, marmurowy medalion, przedstawia oblicze brodatego bóstwa. Służył jako wykrywacz kłamstw – jeśli ktoś mówił nieprawdę, usta według legendy zamykały się i podejrzany zostawał bez ręki. Legenda ta do dziś jest ta silna, że ludzie obawiają się wkładać dłoń w Usta Prawdy. Ciekawostką o Rzymie są także kłódki miłości. Rzym jako Wieczne Miasto Kochanków przyciąga i rozkochuje w sobie przyjeżdżających. Szczególną siłą wyróżnia się most Milvio – zakochane pary zawieszają na nim kłodki, zamykają je o zmroku na kluczyk, a następnie wyrzucają go do Tybru.

404