Wenecja – cel podróży wakacyjnych

Wenecja to miasto położone w północnych Włoszech, stolica regionu o takiej samej nazwie. Mieszka tu około 270 tysięcy mieszkańców. Miasto to jest unikatowym w skali światowej systemem kanałów i mostów, obfituje w zabytki i przyciąga turystów z całego świata. Wenecja została wpisana na listę światowego dziedzictwa ludzkości. Została założona w 452 roku przez ludność uciekającą przed barbarzyńcami – Hunami. Początkowo Wenecja była pod wpływem Bizancjum, ale z czasem udało jej się uzyskać niezależność i stała się państwem – miastem na wzór greckich polis, panowała tu republika, a na jej czele stał doża Wenecji, którego wybierała arystokracja. Dziś Wenecja to znany na całym świecie ośrodek turystyczny i kulturalny.

Podstawę jej gospodarki stanowi turystyka. To jedno z głównych źródeł zatrudnienia i dochodów mieszkańców. W Wenecji spotkać można słynnych gondolierów, którzy służą turystom pragnącym przepłynąć się gondolą po weneckich kanałach. Do najważniejszych zabytków Wenecji należą Bazylika św. Marka, Plac św. Marka, pałac Dożów, most Westchnień, kanał Grande, a także synagogi – włoska i hiszpańska. Jest ich oczywiście dużo, dużo więcej. Jeśli chodzi o kuchnię wenecką, to naczelne w niej miejsce zajmują owoce morza. Oprócz nich jada się tu chętnie wędliny wieprzowe, częściej niż makaron pojawia się ryż, do którego dodaje się mięsa, ryby, dziczyznę, warzywa, grzyby, zioła.

Ręcznie wyrabia się makaron bigoli, podobny do spaghetti. Nie zapominajmy o deserach – wśród regionalnych słodkości na uwagę zasługują na pewno baicoli – ciasteczka z cukrem, fritole – karnawałowe placki z bakaliami, oraz crema fritta – smażony krem śmietanowy. Centrum Wenecji to Werona, która słynie również z produkcji wybornych win białych i czerwonych. Region przyciąga również jedynym w swoim rodzaju karnawałem weneckim, dla którego charakterystyczne są maski. Wielu turystów właśnie maski wybiera jako pamiątkę z pobytu w Wenecji lub prezent z Włoch dla bliskich i przyjaciół.

404