Włochy – kraj inny niż Polska

Co takiego mają w sobie Włochy, że tak nas tam ciągnie? Nie wiem jak Was, ale mnie ciągnęło od zawsze. Podobał mi się włoski język, zawsze chciałam się go nauczyć. Nawet kiedyś zaczęłam, ale z kursu wysyłkowego, bez bata nauczyciela nad głową skończyłam po kilku raptem lekcjach. Podobali mi się Włosi – szczególnie ci z ciemną karnacją, bruneci, z niebieskimi oczami. No chyba taki Włoch omotałby mnie bez reszty, więc może i całe szczęście, że nigdy jak dotąd nie udało mi się jeszcze pojechać do Włoch. Włoska kultura, kuchnia, architektura, piękne włoskie miasta, urocza włoska prowincja, maleńkie kawiarenki w wąskich uliczkach, mnóstwo kwiatów i kolorów, a także wszystkiego tego, czego u nas nie ma. No nie wiem jak to wyjaśnić, ale dla mnie Włochy zawsze oznaczały coś zupełnie innego, niż nasz kraj rodzinny.

Tam zawsze jest ciepło, tam ludzie maja temperament, są do bólu szczerzy w wyrażaniu swoich emocji. Może i nieco wyidealizowałam obraz Włoch, ale to chyba nie grzech. Z dala od słonecznej Italii staram się nieco jednak tej włoskiej codzienności wplatać w swoją codzienność. Lubię włoskie kino i muzykę, kocham włoskich projektantów mody, chodzę tylko i wyłącznie we włoskich butach. Uwielbiam też włoską kuchnię, chętnie bywam we włoskich restauracjach.

Nauczyłam się przygotowywać wiele świetnych włoskich dań. Mam nawet maszynkę do makaronu i sama robię spaghetti! Zapraszam, kto chętny na wypróbowanie! Robię bardzo dobrą pizzę, co prawda piekę ją w moim piekarniku, nie mam przecież w domu specjalnego pieca, ale naprawdę moja pizza jest naprawdę dobra jak na warunki domowe. Przez pewien czas nawet zastanawiałam się, czy by nie rzucić pracy i nie otworzyć własnej włoskiej restauracji lub kawiarni, z włoską kawą, winem, lodami, deserami.

Póki co jednak na razie pomysł ten pozostał w sferze marzeń, a Włochy to nadal moja pasja, a nie sposób na zarabianie na chleb. Wiem, są i inne fajne miejsca na świecie, bliżej i dalej, może piękniejsze, może lepsze, ale moja zajawka to właśnie Włochy, słoneczna Italia i nie zamienię jej na żadną inną!

404