• Facebook

Włoskie wino

Włochy to jeden z najstarszych regionów uprawy winorośli na świecie, konkurencją dla nich w branży produkcji wina są jedynie Hiszpania i Francja. Początkowo ich uprawą na terenie dzisiejszych Włoch zajmowali się Grecy i Etruskowie. Dziś włoskie winnice wytwarzają około 15 – 20 % światowej produkcji wina. Znane włoskie gatunki win to chianti, marsala, bordolino, ale każdy w regionów włoskich może pochwalić się własnymi rodzajami wina. Włoskie wina dzielą się na produkowane na północy i na południu kraju. Taki podział wprowadzono ze względu na różnice klimatyczne, na północy sadzić można inne gatunki winorośli, natomiast na południu, w tym również na Sycylii, w uprawie pojawiają się gatunki, których nie ma nigdzie na świecie. I tak region Veneto słynie z produkcji lekkich win białych i czerwonych, produkowanych przez małe winnice i raczej niedostępnych w naszych sklepach. Trydent to region górski, gdzie typowy jest widok winnic ulokowanych na zboczach gór.

Zima trwa tu długo, dłużej niż gdziekolwiek leży śnieg. Produkuje się tu czerwone ciężkie wina, z lekko truskawkową lub śliwkową nutą, a także lekkie, łagodne wina białe. W Piemoncie produkowane są wina cierpkie, mocne. Z kolei Toskania słynie z najbardziej znanych win na świecie, na których czele chyba wymienić należy Chianti – czerwone, lekkie, wino owocowe. Wina z Toskanii są jednak drogie, dużo taniej można kupić wino z Umbrii. Na uwagę wielbicieli wina zasługuje na pewno Umbria Sagrantino, która wyróżnia się bogatym aromatem przypraw. Najsłynniejsze wino z Sycylii to Marsala. Wielbiciele włoskich win powinni znać znaczenie symboli, które znajdują się na etykietach win. I tak DOCG oznacza wino najwyższej jakości, DOC to kontrolowane oznaczenie pochodzenia, IGT – wino regionalne, a VdT – wino stołowe.

Kupując wino zwracajmy uwagę nie tylko na rocznik, ale także na opakowanie. Dobre wina we Włoszech sprzedawane są także w kartonach, a i cena jego może być niższa. Kształt butelki, grubość szkła czy denka nie ma zupełnie znaczenia. Przereklamowana jest także opinia, że najlepsze wina muszą mieć korek. Coraz częściej silikonowe i naturalne korki wypierają zwykłe zakrętki, dzięki którym łatwiej jest wino otworzyć. Oprócz tego zwracajmy także uwagę na zawartość alkoholu, siarczyny (ich umieszczenia na etykiecie wymaga Unia Europejska).

Głodny? Na co czekasz? Dzwoń!
Telefon: 12 346 23 38
Kom: 668 500 060

Lokalizacja

Dojazd komunikacją miejską: 4, 5, 9, 10, 52
(przystanek „Cystersów” 10 m od budynku)
10 minut od TAURON Arena Kraków


Bezpłatna dostawa w okolicach: Grzegórzki, Ugorek, Dąbie, Prądnik Czerwony, AWF, Wieczysta, Bora Komorowskiego, Płaszowska, Młyńska. Sprawdź mapę bezpłatnej dostawy, kliknij tutaj.